Hambaravi

Hobuste hambad „kasvavad“ kogu looma elu vältel ehk need on pidevas muutumises. Seetõttu on soovitav lasta loomaarstil nende hambaid regulaarselt kontrollida, ka siis, kui hobuse käitumine (süües ja sõidus) muretsemiseks põhjust ei anna.

Profülaktiline hammaste hooldus tähendab iga- aastast teravate hambaservade viilimist. Paljudel hobustel esineb  ka valehambumust, mis olenevalt tõsidusest vajab tihedamat (2-3 x aastas) hooldust. Enamik valehambumustest on viilimisega parandatavad (kõrgemad hambad viilitakse teistega ühekõrguseks).

Hammaste viilimise protseduur on küllaltki lihtne, kuid vajab spetsiifilisi vahendeid ja teadmisi. Hobune saab kerge süsteemse rahusti, ilma milleta oleks elektrilise viiliga töötamine ohtlik. Metallist suuavaja, tugeva valgusallika ja peegli abiga hindab loomaarst kõigepealt suuõõnt ja hobuse hambumust. Vajadusel järgneb hammaste viilimine, mis sõltuvalt hammaste seisukorrast, võtab aega 10-25 minutit.
Olenevalt hobuse tõust ja hambumusest ei pea igaastase kontrolli raames hambaid viilima, korralik suuõõne uuring on aga sellest hoolimata vajalik.

1. Profülaktiline suuõõne uuring ja hammaste viilimine

Põhjalik suuõõne uuring (suuavaja ja hambapeegliga) 14,4 €

Lihtne suuõõne uurig (ilma suuavajata)  6 €       

Hammaste viilimine elektrilise viiliga (sisaldab suuõõne uuringut) 46 €

Lisandub rahusti hind (5-15€)


 2. Paradontoosi ravi

Paradontoosi ravi: hambavahe laiendamine 24 €

Loomade vananedes ja/või pikaajalise valehambumuse tagajärjel võib hobustel tekkida paradontoos. Selle algselt vaid igemeid puudutava haiguse ravi pole veterinaarias veel nii arenenud kui inimeste stomatoloogias, kuid siiski on mõningane ravi ja sümptomite leevendamine võimalik. Ettevõtte loomaarsti poolt pakutav paradontoosi raviteenus lähtub haiguse raskusest. Algfaasis tuleb eemaldada haiguse põhjus, milleks enamasti on valehambumus. Teiseks saab puhastada paradontoosi tõttu tekkinud igemetaskud sinna kogunenus söödast. Kolmanda ravivõimalusena laiendab loomaarst spetsiaalse puuriga haigestunud hambavahesid, tänu millele igemesse kogunev sööt sealt kergemini väljutatakse ja ei tekita seega enam põletikku. Kui paradontoos on levinud ka hammast ümbritsevatesse luudesse ja pöördumatult kahjustanud hambakinnitust tuleb lahtine hammas eemaldada.


3. Hundihammaste ja piimahammaste eemaldamine

Hundihamba eemaldamine kohaliku tuimestusega 20 €

Lisandub rahusti ja kohaliku tuimestuse hind

Hundihambaid esineb ligikaudu 40% hobustel. Tegemist on esimeste premolaaride ees asetsevate rudimentaarsete hammastega. Olenevalt nende asetusest ja kujust võivad hundihambad segada suulise kasutamist ning on soovitav need välja tõmmata.
Kohaliku tuimestuse ja rahusti abil võtab ühe  hundihamba väljatombamine aega 10-20 minutit ja ei kujuta hobusele ohtu.
Piimahammaste vahetus kestab kuni hobuste viienda eluaastani ja ei vaja enamasti sekkumist. Lahtised piimahambad võivad tekitada ebamugavust ja tuleb sel juhul manuaalselt eemaldada. Samuti tuleb eemaldada nn. kinnikiilunud piimahambad, mis ei lase püsihammastel normaalselt kasvada.

4. Hammaste eemaldamine suuõõne kaudu

Intsisiivi ehk lõikehamba väljatõmbamine 24-60 €

Purihamba väljatõmbamine hind kokkuleppel

Põsekoobaste kirurgiline avamine ja loputus
hind kokkuleppel

Lisandub rahusti ja kohaliku tuimestuse hind

Hammaste tõmbamine/eemaldamine suuõõne kaudu ilma üldnarkoosita on väga spetsiifilisi teadmisi ja instrumente vajav teenus, mida ei paku meile teadaolevalt ükski naaberriikide loomaarst. Ka kõrge veterinaariatasemega riikides nagu Saksamaa on tegu veel vähelevinud teenusega. Paljud loomaarstid mitte ei tõmba hambaid välja vaid eemaldavad haigestunud hambad üldnarkoosis lüües nad suuõõnde väljastpoolt (läbi kolju luude). Triin Tohver omandas hobuse hammaste eemaldamise oskuse Saksamaal töötades ja sealse hobusekliiniku hambaravi osakonda juhtides.
Protseduuri eel manustatakse hobusele tugev süsteemne rahusti, kuid loom jääb siiski seisma.  Järgneb väljatõmmatava hambajuure anesteesia, hamba ja luude vaheliste sidemete lõdvendamine ja hamba eemaldamine spetsiaalsete hambatangide abil. Olenevalt hobuse vanusest (ja seega hamba pikkusest) ning haigusest, võtab hamba väljatõmbamine suuõõne kaudu aega ühest paari tunnini (ka jaotatult üle paari päeva).