Kopsuhaigused - diagnostika ja ravi

Kopsuloputusproovi võtmine (BAL)   80 €
Sisaldab: proovi võtmine, rahusti, Maaülikooli laborikulud

Hingetoruproovi võtmine (TL) 110€
Sisaldab: proovi võtmine, rahusti, materjalid, Laboklin laborikulud, saatekulud

Raviplaani koostamine ja materjalid 12 €
Lisandub ravimite hind

Eesti kliimast ja ka tallide õhu sageli halvast kvaliteedist tingituna on hobuste kopsuhaigused laialt levinud. Väga paljud hobused on allergilised ja tallitolmu suhtes ülitundlikud ehk põevad astmaga sarnast haigust nimega RAO (recurrent airway obstruction).

Kopsuhaiguste diagnoosimise alla kuulub hobuse üldine läbivaatus, kopsude kuulamine ja kopsuproovi võtmine spetsiaalse plastikust kopsusondiga, mis ulatub bronhidesse. Võetud vedelik läheb Tartu Maaülikooli laborisse tsütoloogilisele uurimisele. Loputusproovi tulemuste põhjal saab öelda, kas kopsus on akuutne või pigem krooniline põletik ja määrata selle tugevus.

Kopsuhaiguste ravi on enamasti pikaajaline ja haiguste kroonilisuse tõttu võib vajada  kordamist. Olenevalt sümptomite tugevusest ja loputusproovis nähtud põletiku tõsidusest tuleb hobusele määrata ravikuur. Ravi ülitähis osa on ka hobuste hoiutingimuste parandamine. Sel eesmärgil nõustan hobuseomanikku hea meelega võimalustest, kuidas vähendada tolmu hobuse ümbruskonnas. Lähimas tulevikus on plaanis pakkuda ka inhalaatori laenutuse teenust.